Lista aktualności Lista aktualności

Nowy cennik detaliczny sprzedaży drewna – sprawdź za co płacisz!

Od 01.02.2017 r. w Nadleśnictwie Radzyń funkcjonuje nowy cennik detaliczny sprzedaży drewna. W porównaniu do roku ubiegłego ceny spadły.

Drewno opałowe jest ekologicznym źródłem ciepła, a także atrakcyjnym surowcem pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej. W Nadleśnictwie Radzyń Podlaski drewno opałowe o symbolu - S4 - wyrabiane jest w długości 1,20 m.

Drewno sprzedawane jest "loco las" – tzn. że odbiorca sam musi zorganizować jego transport do miejsca docelowego.

Istotną informacją jest także to, w jakich jednostkach kupujemy drewno. W świadomości ludzi funkcjonuje najczęściej utarte wyobrażenie „metra" drewna – czyli stosu o wymiarach 1m x 1m x 1m. Jest to oczywiście poprawne wyobrażenie ale dotyczy ono tzw. metra przestrzennego. Kupując drewno w Lasach Państwowych płacimy za metr sześcienny (tzw. kubik czystego surowca), ponieważ ceny podane w cenniku detalicznym dotyczą właśnie takiej jednostki. Jaka jest więc różnica pomiędzy metrem przestrzennym a sześciennym?

Otóż taka, że na metr przestrzenny oprócz drewna składają się również (jak sama nazwa wskazuje) przestrzenie między wałkami drewna - czyli przestrzeń wypełniona powietrzem oraz kora. Nadleśnictwo nie sprzedaje kory ani powietrza, więc opracowano specjalne przeliczniki, które pozwalają zredukować objętość metra przestrzennego o wspomnianą korę i powietrze, co umożliwia wyliczenie objętości „czystego" drewna (w metrach sześciennych).

Warto o tym pamiętać pytając o ceny u producentów drewna kominkowego, którzy zazwyczaj podają cenę za tzw. „stos" (metr przestrzenny)

Przeliczniki różnią się nieznaczenie w zależności od długości wałków i gatunku drewna, ale w przybliżeniu wygląda to jak na przykładzie poniżej.

Jak to wygląda w praktyce? Kupując u leśniczego 10 metrów drewna (przestrzennych – z powietrzem i korą), płacimy za 6,5 metra sześciennego – „czystego drewna", zgodnie w cenami zawartymi w cenniku detalicznym.

Sprzedaż drewna odbywa się w siedzibach leśnictw. W celu zakupu drewna opałowego należy skontaktować się bezpośrednio z leśniczym danego leśnictwa. Numery kontaktowe do poszczególnych leśnictw znajdują się w zakładce KONTAKT / Leśnictwa w menu głównym strony.

Zarządzenie nr 3 Nadleśniczego Nadleśnictwa Radzyń Podlaski z dnia 4 stycznia 2017 r. wraz z cennikiem detalicznym jest dostępne po kliknięciu ---> tutaj

Zapraszamy do zakupów!