Lista aktualności Lista aktualności

Sadzimy 1000 drzew na minutę!

Co roku leśnicy w Polsce sadzą ok. 500 mln nowych sadzonek. To prawie 1000 drzew na minutę, każdego dnia!

Przy założeniu, że Lasy Państwowe posadziłyby wszystkie sadzonki w jednym rzędzie to miałyby one długość z Ziemi na Księżyc i z powrotem, a po zsumowaniu ich powierzchni można by było obsadzić prawie 75 tys. boisk piłkarskich.

W Polsce nie tylko nie ubywa, a corocznie przybywa powierzchni leśnej co dzieje się m.in. za sprawą zalesień gruntów, na których wcześniej lasu nie było (np. grunty porolne lub nieużytki). Dodatkowo  każda powierzchnia gdzie pozyskano drewno jest odnawiana maksymalnie w przeciągu 5 lat.

Nie tylko sadzenie…

Oprócz sadzenia młodych drzewek wyprodukowanych na szkółce leśnej, drugi sposób to odnowienia naturalne czyli takie, które uzyskuje się z obsiewu pozostawionych drzew zwanych nasiennikami lub sąsiadującego drzewostanu (tzw. obsiew boczny). Powierzchnia odnowień naturalnych w 2017 roku, w Lasach Państwowych wyniesie 3889 ha.

W 2017 roku samo Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, posadzi ponad pół miliona drzew na powierzchni ok. 110 ha!

Aby wyhodować młode drzewko – sadzonkę, trzeba wiele czasu i pracy. Zanim sadzonka trafi do lasu rośnie najpierw przez rok, dwa a czasami nawet dłużej w szkółce leśnej pod opieką leśniczego szkółkarza. Cały ten proces wymaga dużej wiedzy i wyczucia, po to aby wyhodować  sadzonkę na tyle silną, żeby potrafiła sobie poradzić w naturalnych leśnych warunkach.

Nadleśnictwo Radzyń posiada własną szkółkę leśną, która rocznie produkuje ok. 1,9 miliona sadzonek! W związku z tym, że Lasy Państwowe sadzą gatunki zgodnie z ich wymaganiami siedliskowymi, na szkółce produkuje się wiele różnych gatunków sadzonek. Poza gatunkami leśnymi produkowane są także drzewa i krzewy ozdobne, do zakupu których serdecznie zachęcamy. Tegoroczny cennik detaliczny na sadzonki oraz kontakt do leśniczego szkółkarza, są dostępne po kliknięciu ---> tutaj.

O tym jak posadzić własne drzewo dowiecie się z naszego leśnego cyklu filmów "Oblicza lasów"

Zapraszamy do oglądania i sadzenia własnych drzew!