Lista aktualności Lista aktualności

Sekrety przygotowania drewna opałowego

Co ciekawego może się kryć w prozaicznej z pozoru czynności przygotowania drewna opałowego?

Bestsellerowa książka Larsa Myttinga pt. „Porąb i spal" – wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie, tylko w Norwegii sprzedała się w 300 tys. egzemplarzy. W Wielkiej Brytanii kilkukrotnie robiono dodruki. W Polsce, gdzie poziom czytelnictwa jest niski na tle UE, książka o przygotowaniu drewna sprzedała się w kilkudziesięciotysięcznym nakładzie! „To, jak rąbiesz drewno, mówi o tym, jak żyjesz." - pisze norweski autor.

W czym tkwi sukces „Porąb i spal" z pewnością dowiedzą się Ci, którzy własnoręcznie podejmą się przygotowania drewna opałowego. Szczególnie dla ludzi nie pracujących fizycznie, czynność ta może mieć właściwości niemalże terapeutyczne.

Dobrze przygotowane do spalania drewno powinno być przede wszystkim odpowiednio długo sezonowane (suszone). Długość sezonowania w znacznej mierze zależy od gatunku drewna, jak również warunków przechowywania. Optymalne drewno opałowe powinna charakteryzować wilgotność poniżej 20%. Wilgotność o wartości 30% redukuje wartość opałową o ok. 9%!

Pozyskanie drewna w lasach stanowiących własność Skarbu Państwa planowane jest na takim poziomie, że każdego roku więcej drewna przyrasta niż się go pozyskuje. Zakup drewna oferowanego przez Lasy Państwowe, chroni polskie lasy przed niekontrolowanym wyrębem. Lasy Państwowe to największy i profesjonalny dostawca certyfikowanego drewna na rynku, gwarantujący pozyskanie surowca w sposób niezagrażający trwałości lasów.

Więcej szczegółowych informacji, jak przygotować drewno do ekologicznego i wydajnego spalania znajdziecie w filmiku poniżej.