Lista aktualności Lista aktualności

Sierpniowa akcja poszukiwawcza padłych dzików w ramach walki z ASF na terenie Nadleśnictwa Radzyń Podlaski

Na początku należy przedstawić czym tak naprawdę jest afrykański pomór świń.

 

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się,zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).

 

Fot. Karol Chmielewski

 

Akcje poszukiwawcze odbyły się w dniach od 28.08 do 30.08.2017 r. w leśnictwach: Czarny Las, Feliksówka, Jabłoń, Planta, Suchowola, Brzozowica, Główne, Turów. W akcji wzięli udział pracownicy nadleśnictwa, myśliwi jak również osoby zatrudnione przez Zakłady Usług Leśnych. Wszystko odbywało się pod nadzorem Powiatowych Lekarzy Weterynarii.

 

Fot. Karol Chmielewski - Akcja poszukiwawcza w leśnictwie Suchowola

 

Podczas sierpniowych akcji poszukiwawczych na terenach znajdujących się pod zarządem Nadleśnictwa Radzyń Podlaski nie odnaleziono padłych dzików.