Aktualności Aktualności

Powrót

Z „Łosiem przez las” w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski

Z „Łosiem przez las” w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski

Od 2 lutego Polskie Radio Rozgłośnia Regionalna „Radio dla Ciebie” S.A w Warszawie  realizuje nowy cykl reporterski „Z Łosiem przez las”. Audycje powstają przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie, w ramach kampanii promocyjnej LP: „Dla Lasu, Dla Ludzi”. W tym roku audycje  realizowane  są  w północnej części lubelskiej dyrekcji LP, w nadleśnictwach: Chotyłów, Biała Podlaska, Włodawa, Międzyrzec, Parczew, Radzyń Podlaski i Sarnaki.  W  czerwcu „Radio dla Ciebie” gościło także w Nadleśnictwie Janów Lubelski, w związku z odbywającym się tam ogólnopolskim Świętem Lasu.

Gospodarzem programów jest red. Piotr Łoś, który we wrześniu odwiedza z mikrofonem  Nadleśnictwo  Radzyń Podlaski.

 

Pierwsza audycja to  zapis wędrówki po leśnictwie Czarny Las, jak też po ścieżce przyrodniczo-leśnej o takiej samej nazwie. Jak głosi legenda, Maria z hr. Uruskich ks. Czetwertyńska, podczas przejęcia dóbr po ojcu, wyjeżdżając z jednej z dębin, miała powiedzieć: „ależ ten las jest ciemny”. To zacienienie lasu – co potwierdzają leśnicy – wiąże się z jego strukturą gatunkową. Dość powiedzieć, że mieszkańcy podchwycili słowa właścicielki dóbr milanowskich, modyfikując je nieco i ten piękny kompleks leśny nazwali „Czarnym Lasem”.

A jaki naprawdę jest ten las? O tym w opowieści leśników, gospodarzy miejsca podczas wędrówki przez ścieżkę przyrodniczo – leśną „Czarny Las”, utworzoną w 2005r. Wówczas jej  trasa przebiegała przez las mieszany bagienny, porośnięty drzewostanem brzozowym w wieku 25-45 lat i  120-letnim drzewostanem sosnowym w pobliżu śródleśnego bagna, przy którym zbudowano wieżę widokową. W związku z posadowieniem na torfie obszar ten podlega cyklicznym wahaniom poziomu wód gruntowych i okresowemu zalewaniu. Najsilniejsze podtopienie w historii tego drzewostanu nastąpiło w latach 2011-2012. Co z tego wynikło?

 

W audycji udział biorą: Krzysztof Hołowiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, Dariusz Dudziński, podleśniczy w leśnictwie Czarny Las oraz Tomasz Mirosław, starszy specjalista SL w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski.

 

Audycje poświęcone życiu i pracy leśników  można usłyszeć w każdy piątek o godz. 6.35 na FM 103,4.

 

Zapraszamy do posłuchania:

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Radzyń Podlaski cz.1

Pod poniższym linkiem wszystkie audycje z cyklu „Z Łosiem przez las” jakie zostały przeprowadzone na terenie RDLP Lublin w bieżącym roku:

- Z Łosiem przez las.


Nadleśnictwa i inne

Mapa lasów

Mapa lasów

Polecamy Polecamy